Hızdan Başınız Dönecek-Prag’ta Vintage Araba Yarışı

Vintage arabalara hayran olmayan, bir gördüğünde bir daha dönüp bakmayan var mıdır acaba? Neyse ki Çek Cumhuriyeti’nde klasik ve vintage arabalara ilgi duyan hatırı sayılır bir kitle var ve bu sayede gerçekleştirilen farklı etkinliklerle, bu muhteşem arabaları yılda birkaç kez ziyaret etme şansınız olabilir. Araba kulüpleri sadece İngiliz arabaları (Jaguar, MG gibi), yerli üretim Škoda ya da klasik arabalar gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış durumda.

Bu aracın katıldığı diğer araba yarışları 🙂

Bu tatlı, sürekli fotoğraf çekmek istediğim, “ah şu araba keşke benim olsa” dediğim, ancak arada mazot kokusuna boğulduğum 🙂 ve hız konusunda başlığın tamamen tersi olan yarış 1908 yılından beri Prag’ın turistik merkezinden yarım saat uzaktaki Zbraslav – Jíloviště’de gerçekleştiriliyor. O zamanlar insanlar günlük hayatta mesela bir hafta sonu gezintisi için kullandıkları arabalarla yarışa katılıyormuş. Hesaba göre 92. yıl ancak ralli savaşlar ve altyapı sorunları nedeniyle (yollara asfalt dökecek paranın olmadığı dönemler) sürekli kesintiye uğramış. Rallide klasik arabalar, vintage arabalar (II.Dünya Savaşı sonrası üretilenler), Bugatti serisi ve motosikletler ayrı kategorilerde yarışıyor.

Vintage araba yarışına ilgi büyük

Yarış başlamadan yaklaşık 10 dakika önce vardığım küçük kasabada beklemediğim bir kalabalıkla karşılaştım. İyi çekim yapabilmek için bir süre yürüdükten sonra yolu tamamen gören bir yer bulabildim. Derken yol boşaltıldı, güvenlik uyarıları yapıldı ve yarış başladı.

Fotoğraf makinesini eskitecek bir yarış

Yarışın başlamasıyla birlikte yol dar olduğu için vintage arabalar tek şeridi kullanarak sırasıyla geçmeye başladı, yani Formula 1’den biraz farklı 🙂 Kasaba içinde belirlenen parkurda araçların turu tamamlama süresi kaydediliyor ve kazanan buna göre açıklanıyor. Ancak gördüğüm kadarıyla çok hırslı bir yarış değil, pilotların çoğu seyircilerin yanından geçerken yüzlerinde gülümseme bizlere el sallıyordu.

Motosikletlerin yarışa ayrı bir hava kattıkları kesin Kaynak: lucidafotograf.com

Çekoslovakya’nın ilk kadın ralli pilotu

Prag’taki vintage ve klasik araba yarışının kupası Eliška Junková adına veriliyor. Eliška Junková, Grand Prix’i almak gibi büyük başarılar kazanmış olan ilk kadın ralli pilotu. Lakabı da “Direksiyonun Kraliçesi” imiş (Queen of the Steering Wheel). 1920’lerde yeteneği sayesinde dünyaca ünlü bir şöhret yakalayan Junková Bugatti otomobiliyle birçok yarışta derece almış. Eşini, birlikte katıldıkları bir yarışta kaybettikten sonra yarış ortamından uzaklaşmış. Geri dönmeye karar verdiğinde ise Çekoslovakya’da değişen rejimin yetkilileri, Junková’nın hayat tarzını komünizme aykırı buldukları için yurt dışına çıkmasına izin vermemişler. Ancak Kadife Devrimi’nden sonra kendisi 90 yaşına geldiğinde son kez Amerika’ya, Bugatti’nin onur konuğu olarak seyahat etmiş.

Junková’nın katıldığı Targa Florio yarışı, Sicilya, 1928 – Kaynak wikipedia.com

Ve Vintage Araba Yarışının Kazananı

Geçen yılki yarışı Bugatti serisinde bir Amerikalı pilot kazandı. Hem de kaderin ilginç bir tesadüfü olarak, Eliška Junková’nın Amerika seyahatinde gezdiği arabayla.

Yarış bittikten sonra arabaları yakından görüp inceleyebilirsiniz. Geçmişte üretilen birçok şeyde olduğu gibi araçlardaki estetik öğeler çok etkileyici, örneğin Bugatti araçlardaki yedek lastiklerin ince ve şık bir kemerle bağlanması, Skoda firmasının logosu, arabaların renkleri gibi detaylar aklımda kalanlardan.

Firmaların standlarındaki motosikletlere yakından bakma zamanı

Bu sene 5 Eylül 2020 tarihinde 53.sü gerçekleştirilecek heyecanlı, hızlı ve çok nadir denk gelebileceğiniz vintage araba rallisini görmek için YouTube videomuzu izleyin:

Bir dahaki Prag seyahatinizde Zbraslav rallisini görmek ister misiniz?

Bir sonraki yazıya kadar merakla kalın,

One-Day Wonder https://onedaywonder.blog/

Prag’ta günlük hayat nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız FacebookInstagram hesaplarımı ve YouTube kanalımı takip etmeyi unutmayın!


			

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s