Alfons Mucha Sergisi

Prag’ta Eski Şehir Meydanı’nın bir köşesinde üstünde “Dali Mucha Warhol” yazan bir bina vardır. Buraya taşındıktan sonra uzun süre başka yerleri keşfettiğim için Central Gallery‘e gidememiştim. Noel döneminde uzun bir tatile girince Mucha sergisini görmeye karar verdim. Galerinin ilk katında Dali, ikinci katında Mucha ve en üst katında Warhol sergisi bulunuyor. Gişeden ya da internetten biletleri satın alabilirsiniz. Tek sergi için bilet 200 CZK.

Alfons Mucha sergisi 2. katta

Mucha’nın adına ya da eserlerine her yerde denk gelebilirsiniz; metrodaki bir saat reklamında, eski kağıt paralarda, Aziz Vitus Katedrali’nde ya da bir kahve fincanının üstünde.

Prag Kalesi’ndeki Aziz Vitus Katedrali-Mucha Penceresi

1860 yılında Bohemya’da doğan sanatçının yeteneği küçük yaşta farkedilmiş. Gençlik döneminde Prag’ta güzel sanatlar fakültesine başvurduğunda profesörlerden biri ressamlığın para getirmediğini söylerek Mucha’ya başka bir iş bulmasını tavsiye etmiş. Kendine inanan ve pes etmeyen Mucha, Viyana’ya taşınmış ve bu yolculuk dünyaca ünlü bir sanatçı olmasının kapılarını aralamış.

Documents Décoratifs

Prag’taki Mucha sergisinde sanatçının yıllar içinde ürettiği farklı formlardaki eserler ziyaretçilere sunulmuş. İlk dönemde yaptığı büyük dekoratif paneller, sonraları ressamlar için el kitabı olarak hazırladığı Documents Décoratifs (1902) kitabından örnekler ve meşhur olmasında büyük katkısı olan Paris’teki Gismonda tiyatrosu için hazırladığı Sarah Bernhardt’lı afişler.

Mucha kariyerinin bir kısmında endüstriyel ürünler için ambalaj tasarımı ve reklam afişleri hazırlamış, renkler ve çizimlerdeki ahenk eminim ki birçok ürünün cazibesini arttırmıştır.

Alfons Mucha’nın tasarladığı ürünler

Alfons Mucha’nın Viyana’da başlayan serüveni Münih, Paris ve Amerika’da devam etmiş. 1910 yılında ülkesine geri dönen sanatçı üzerinde 20 sene çalıştığı söylenen “The Slav Epic” tablolarını tamamlamış. Slav mitolojisinden ilham alarak yarattığı tablolar 6 x 8 metre boyutlarında yukarıdaki linkten fotoğraflarına bakabilirsiniz. Bu eser ilk kez 1928 yılında, Çekoslovakya’nın bağımsızlığının 10. yıldönümünde halka sunulmuş. Serginin sabit bir yeri henüz yok, sürekli değişiyor ama bir sitede Temmuz 2020’de Moravsky Krumlov Kalesi’nde sergileneceği yazıyor. Bu kale de Prag’a 2.5 saat uzaklıkta, benim gibi merak eden herkesin nerede olursa olsun gideceğini düşünüyorum 🙂

Mucha bu sergiden 11 sene sonra, Naziler Mucha’yı sorguya alınmış. Bu duruma çok üzülen sanatçı olaydan kısa bir süre sonra yaşamını yitirmiş. Mezarı Prag’taki Vyšehrad Kalesi’nde yer alıyor.

1897 senesi için tasarladığı Noel kartı

Prag seyahatinizde Alfons Mucha hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz Mucha Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki yazıya kadar merakla kalın,

One-Day Wonder

Prag’ta günlük hayat nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s