Brno sizi şaşırtacak!

Çek Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kenti olan ve Prag’tan sonra en çok üniversitenin bulunduğu yer olması nedeniyle öğrenci şehri olarak da bilinen Brno’ya günübirlik bi gidip geldim. Ulaşım tren veya otobüsle 2,5-3 saat sürüyor, ancak treni öneririm, eğer Prag-Brno arası yol çalışması varsa bu süre uzayabiliyor.

Ulaşım için aşağıdaki linklerden biletlere bakabilirsiniz:

Tren-České dráhy www.cd.cz (Çek Demir Yolları) veya RegioJet www.regiojet.com

Otobüs-Flixbus www.flixbus.com

Brno Gezilecek Yerler

Ever Brno’ya 1 gün yetti mi derseniz, cevabım hayır olacak. Eğer Špilberk Kalesini ve yeraltı şehrini de görmek isterseniz 2 gün ancak yetecektir. Ben de bir kere daha mutlaka gideceğim 🙂 Şehirde toplu taşıma kullanmaya gerek duymadım, en uzun Villa Tugendhat için yürüdüm o da yaklaşık merkezden 20 dk kadar sürdü.

Astronomik Saat (Brněnský Orloj)

Özgürlük Meydanı’ndaki bu siyah obelisk heykel, Avrupa tarihinin en uzun savaşı olan 30 Yıl Savaşları’nda İsveç Ordusu’na karşı verilen direnişin bir sembolü olarak, mermi şeklinde Oldřich Rujbr ve Petr Kameník tarafından tasarlanmış. Yapımı 3 sene süren ve 12 milyon CZK harcanan saatin açılışı 2010 yılında yapılmış.

Özgürlük Meydanı etrafı kafelerle çevrili meydan 30 Yıl Savaşları’nda önemli bir yere sahip

Hikayesine gelirsek, 1645 yılında 112 gün süren savaş sonrası İsveç Ordusu eğer öğlene kadar şehri alamazsa geri çekilme kararı vermiş. Bunun üzerine Brno’yu savunanlar kilise ile anlaşıp öğlen çanını 1 saat erken çaldırmışlar ve şehir kurtulmuş. Bu olayın anısına her gün 11.00’de saatin alt kısmındaki gözlerden 4 adet cam bilye düşüyor, siz de hediyelik olarak alabilirsiniz!

Bu mermi şeklindeki astronomik saatin üst kısımdaki hareketli parçalardan saati öğrenebilirsiniz

Villa Tugendhat

Mimar Ludwig Mies van der Rohe tarafından Tugendhat ailesi için tasarlanmış ve 1929-30 yıllarında inşa edilmiş bu villa modern mimarinin Çek Cumhuriyeti’ndeki en önemli ve öncü örneklerinden biri sayılıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki villada Tugendhat ailesi sekiz sene kadar yaşıyor. II.Dünya Savaşı çıkmadan önce evlerini terkedip İsviçre’ye gidiyorlar. Maalesef bina savaş zamanı epey tahribat alıyor. 1980 sonrası yapılan tadilatlarla orjinal görünümüne kazandırılıyor.

Villa Tugendhat’ın minimalist bir bahçesi var

Villa Tugendhat’ın Çekoslovakya tarihinde de önemli bir yeri var. 26 August 1992 politik liderler Václav Klaus ve Vladimír Mečiar Çekoslovakya’nın bugün iki ayrı ülke olan Çek Cumhuriyeti ve Slovak Cumhuriyeti olarak ayrılması için imzaları bu villada atıyorlar.

Villanın iç kısmı sadece rehber eşlliğinde gezilebiliyorancak bunun için aylar öncesinden rezervasyon yapmak gerekiyor, örneğin şu an 2019 yılı sonuna kadar boş yer yok! Bahçe kısmı ise ziyarete açık, 50 CZK’lık (2€)  bir biletle gezilebiliyor.  Sanal tur yapmak ve ziyaret detayları için şuraya bakabilirsiniz.

Villa, Iconic Houses ağına üye, eğer mimariye meraklıysanız 20.yy’da yapılan ve müze olarak hizmet veren diğer ilginç yapıları web sitelerinden görebilirsiniz.

Kabak Pazarı (Zelný trh)

Türkçe’ye çevirince ilginç oldu ama Cabbage Market ya da Vegetable Market olarak bilinen Brno’nun en ünlü meydanının tarihi 13.yy’a dayanıyor. Bugünkü sebze meyze pazarı geleneği geçmişten geliyor, önceleri meydanda kasaplar varmış, bunun yanında ekmek, seramik kaplar, demir ve saman gibi ürünler satılıyormuş. Siz de pazara gittiğinizde taze meyvelerden veya Çeklerin güzel tatlılarından alabilirsiniz.

Meydanın ortasındaki Parnas Çeşmesi, üstündeki heykeller ile üç antik imparatorluğu (Babil, Pers ve Yunan) temsil ediyor. Akşam pazar toplandıktan sonra heykeli daha rahat görebilirsiniz.

Parnas Çeşmesi

Diğer ilginç yapı da 1733 senesinde perdelerini açan Reduta Tiyatrosu. Burası Orta Avrupa’nın en eski tiyatro binası olarak biliniyor. Önünde çocuk bedenli, tek melek kanatlı Mozart heykeli duran binada Mozart 11 yaşındayken bir yılbaşı gecesi konser vermiş.

Reduta Tiyatrosu önünde Mozart heykeli

İşin bir de görünmeyen kısmı var, meydanın altındaki Ortaçağ’dan kalan mahzenleri ve labirentleri görmek isterseni rehberler eşliğinde bu ilginç dünyaya inebilirsiniz.

Heykeller

Gerçekten ayrı bir başlığı hakediyor çünkü astronomik saat gibi Brno sokaklarını gezerken ilginç heykellere rastlamanız çok olası.

Moravya Meydanı’nda karşılıklı duran iki heykelin hikayeleri şöyle:

Jaroslav Róna’nın tasarladığı Courage-Cesaret heykeli krallık koltuğunda 15 hafta kalabilmiş sonra da zehirlenmiş olan Moravya Kralı Jobst’a adanmış. Uzun ayakları üstünde duran at ve zırhını kuşanmış asker heykelin adıyla adeta bir çelişki oluşturmuş.

Modern sanata meraklıysanız Brno tam size göre 🙂

Justice-Adalet ise Marius Kotrba’nın adaletin ağır ama kırılgan olma fikrinden yola çıkarak tasarladığı, büyük bir bloku elinde tutmaya çalışan bir insan heykeli. Blokun altından akan su sanki insanın yükünü hafifletiyor. Heykel açılan bir yarışma sonucu 40 tasarım arasından seçilmiş.

Petrov

Aziz Peter ve Paul Katedrali’nin bulunduğu tepe şehre epey hakim bir noktada.. Katedralin etrafı barok mimariye sahip evlerle çevrili. 30 Yıl Savaşları’ndan kalma bir gelenek olarak da öğle çanı hala saat 11.00’de çalınıyor.

Mavi saatlerde katedralin görünümü

Bu tepeye mutlaka gün batımında gidin, harika bir manzarası var. Ayrıca eski şehir merkezinin nasıl korunduğunu ve yeni yapılaşmanın şehrin dışına doğru genişlediğini de göreceksiniz.

Uluslarası bazı firmalara ait yüksek binalar ve yeni Brno

Başka nerelere gidilebilir?

Moravya Galerisi (Moravian Gallery): Çek Cumhuriyeti’ndeki ikinci büyük sanat müzesi ünvanına sahip ve dört ayrı binada hizmet veriyor. Kalıcı ve geçici sergiler için web sitesine bakabilirsiniz. http://www.moravska-galerie.cz/?lang=en

Moravya Galerisi’nin bahçesinde bir mola verebilirsiniz…

Eski Belediye Binası (Old town hall): 1935’e kadar hizmet verilen binanın gözetleme kulesine çıkarak şehir manzarası görülebilir. 

Špilberk Kalesi: 13.yy’dan bu yana geçirdiği değişimlerle bilinen kale 1962 yılında ulusal miras olarak kabul ediliyor. 300 metre yükseklikte şehrin manzarası kalenin kuleleriden görülebilir. Kale bahçelerinde yazın kültürel etkinlikler yapılıyor, ayrıca Brno Şehir Müzesi’nin de sergileri bu kalede yer alıyor. Daha fazlası için resmi web sitesine bakabilirsiniz http://www.spilberk.cz/en/

Bunların dışında şehrin görünmeyen yüzü için; Brno Yeraltı labirentleri, Aziz James Kilisesi’ndeki kemikleri, bozuk para darphanesini ve nükleer sığınağı ziyaret edebilirsiniz. www.ticbrno.cz

Bir sonraki yazıya kadar merakla kalın,

One-Day Wonder

Prag’ta günlük hayat nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s