Astronomik Saat Kulesi ve Prag Manzarası

Şehrin en ünlü yapılarını bu kuleden seyredin…

Noel pazarları kurulduğundan beri aklımda Eski Şehir Meydanı’nı yukarıdan izlemek vardı. Hazır havalar henüz çok soğumamışken bu isteğimi ertelemedim ve dün öğle saatlerinde Prag’ın en kalabalık bölgesi olan Eski Şehir Meydanı‘na (Old Town Square) gittim.

Burada şehrin en çok ziyaretçi alan Noel pazarı kuruluyor; önünde uzun kuyrukların oluştuğu yiyecek standları, ihtişamı ve süsleriyle göz alan Noel ağacı, meydana kurulan sahnedeki ilginç gösterilerle hem turistler hem de Çekler keyifli zaman geçiriyor. Ben de pazarda biraz dolaştıktan sonra Astronomik Saat‘in olduğu kuleye çıktım.

Astronomik Saat Kulesi’nin Hikayesi

Günümüzde yüzlerce kişinin her saat başı çevresinde toplandığı Astronomik Saat Kulesi aslında gözetleme kulesi olarak yapılmış. Ulusal Kültür Anıtı olan Eski Belediye Sarayı‘na (The Old Town Hall) ait dikdörtgen biçimindeki kule, Avrupa’nın en eski kulelerden biri ve tarihi 14.yy’a dayanıyor.

Prag Astronomik Saat Kulesi

Eski Şehir Meydanı’na doğru çıkıp kuleye dikkatlice bakarsanız yan tarafının eksik olduğunu olduğunu farkedeceksiniz. 1945’te Nazi saldırılarında belediye sarayının büyük bir kısmı yanmış ve yıkılmış. Astronomik Saat ve kulesi uzun süren çalışmalar sonunda eski haline geri dönmüş.

Ziyaret saatleri ve diğer bilgiler

Astronomik Saat Kulesi ya da doğru adıyla Eski Belediye Sarayı Kulesi‘ne (Old Town Hall Tower) çıkmak için binanın 3.katından bilet almak gerekiyor. Bu biletle kulenin yanı sıra belediye sarayının odalarını, yeraltını ve şapelini gezebiliyorsunuz.

Bilet fiyatı 250 CZK ancak https://prague.mobiletickets.cz/ sitesinden alırsanız 210 CZK. Size tavsiyem uzun bilet kuyruğunu beklemek yerine önceden biletinizi almanız, internet üzerinden satın alınan biletleri 1 ay içinde kullanabiliyorsunuz.

Astronomik Saat Kulesi, Pazartesi günleri 11.00-22.00, diğer günler 09.00-22.00 arasında ziyarete açık. Kış aylarında yukarısı epey esiyor, iyice sarılıp sarmalanmayı unutmayın 🙂

70 metre yükseklikteki kuleye iki ayrı asansörle çıkılıyor. Hatta ikinci asansör tasarımıyla ödüller almış. Kulenin inişinde trafik lambaları var 🙂 Yürüyerek inerseniz kulenin dört tarafındaki küçüklü büyüklü pencerelerden değişik kareler yakalayabilirsiniz.

Kulenin ödüllü asansörü

Kuleden Prag Manzarası

Prag’ta en iyi günbatımı fotoğrafı çekilebilecek noktalardan biri Astronomik Saat Kulesi. Gün batımından 30 dakika önce yukarı çıkmıştım; böylece hava kararmadan Noel pazarını, sonrasında Prag Kalesi‘nin arkasından kaybolan güneşi ve geriye kalan maviliği izledim.

Prag’ta gün batımı, sağda Prag Kalesi görünüyor

Kuleden bakarken Prag’ın en bilinen yapılarını görebilirsiniz:

  • Kırmızı çatılarıyla Prag evleri
  • Týn Kilisesi (Church of Our Lady Before Týn), Eski Şehir Meydanı (Old Town Square) ve Jan Hus Anıtı
  • Barut Kulesi (Powder Tower)
  • Žižkov Televizyon Kulesi (Žižkov Television Tower)
  • Ulusal Müze (National Museum)
  • Prag Kalesi (Prague Castle)
  • Petřín Tepesi (Petřín Hill) ve Gözlem Kulesi (Petřín Lookout Tower)
  • Klementinum (Clementinum)
  • Aziz Nikolas Katedrali (St. Nicholas Cathedral)
  • Paris Caddesi (Parizska Street)
Prag Eski Şehir Meydanı ve Tyn Kilisesi

Küçük bir hatırlatma, kule epey kalabalık oluyor. Çevrenizde onlarca kişi varken iyi bir kare çekmek için sabırlı olup beklemek gerekiyor. Prag manzarasının tadını çıkarmak için kuleye 1-1.5 saatinizi ayırmanızı öneririm.

Bir sonraki yazıya kadar merakla kalın,

One-Day Wonder

Prag’ta günlük hayat nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın…

Astronomik Saat Kulesi ve Prag Manzarası” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s