Prag Kalesi

Haftasonu ne yapsam diye etkinliklere bakarken 11 Mart Cumartesi günü turist sezonunun başlaması nedeniyle Prag Kalesi’nin tamamen ücretsiz olarak gezilebileceğini gördüm ve o gün yağmurlu bir havada kalenin yolunu tuttum.

Prag’ta yılın belli günlerinde (ulusal bayramlar, sezon açılışları vb.) müzeler ücretsiz oluyor. Bu özel günlerin seyahatinize denk gelip gelmediğini öğrenmek için Prag Turizm Ofisi’nin resmi web sitesine (link) bakabilirsiniz.

Kalenin olduğu bölgenin adı Hradcaný, 9.yy’da kurulan kale ile birlikte şehrin ilk yerleşim alanlarından biri olarak geçiyor.

Prag Kalesi 45 hektar alan üzerine kurulu. Tamamı bir günde gezilebilir ama o geziden geriye sadece yorgunluk kalır muhtemelen. Neyse ki kaleye aynı biletle ikinci gün de girmek mümkün.

Prag Kalesi’nde neler var?

Bu yazımda 6 saatte nerelere gittim ve neler gördüm onları anlatacağım. Kalan kısım da bir başka yazı konusu olur belki 🙂

1. Prag Kalesi Resim Galerisi (Prague Castle Picture Gallery):

Rönesans sanatına merakıyla bilinen imparator II.Rudolf farklı formlardaki eserleri toplatarak çok geniş bir koleksiyona sahip oluyor, hatta bunun için özel mimarlar gelerek saray odalarını dizayn ediyorlar. Ancak ölümünden sonra ve Otuz Yıl Savaşlarının sonunda birçok eser İsveç ordusu tarafından yağmalanıyor. Yine de bu birikim yeni eserlerin satın alınması ya da bağışlanmasıyla zenginleşiyor. Aşağıdaki gibi birçok ünlü eseri görebilirsiniz:

  • Tiziano – Young Women at Her Toilet (Genç Kızın Hazırlanışı)
  • Codazzi – The Arch of Titus and the Farmese Gardens (Titus Kemeri)
  • Pordenone – The Raising of Lazarus (Lazarus’un Yükselişi)
  • Samuel von Hoogstraten – Still Life with Playing Cards and a Letter (Bir Mektup ve Oyun kartları ile natürmort)
  • Hans von Aachen- Portrait of a Girl (Bir Kızın Portresi)

Altı bölümden oluşan bu galeriyi geride hangi eserler kalmış diye merak ederek gezdim. Rönesans ve Barok döneme ilginiz varsa kaçırmayın derim. 

2. Altın Yol (Golden Lane):

Diyelim ki Prag Kalesi’ne geldiniz ve sadece 2 saatiniz var. Bana göre olmazsa olmaz yerlerden biri Aziz Vitus Katedrali biri de Altın Yol.

İlk zamanlar kalenin muhafızlarının yaşadığı bu küçük mahalle; bazen sanatçıları, bazen kuyumcuları ki adı buradan geliyor, bazen yoksul insanları bazen de varlıklı kesimi ağırlamış. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kamulaştırılan evler restore edilmiş ve renkleri Doğu’nun Walt Disney’i olarak bilinen sanatçı Jiří Trnka tarafından seçilmiş.

Bugün evlerin bir kısmı dükkan olarak işletiliyor. En kalabalık ve en çok fotoğrafı çekilen yer Franz Kafka’nın kısa süre yaşadığı 22.nolu mavi ev.

Altın Yol’da Franz Kafka’nın yaşadığı evde bugün kitapları satılıyor

Bunun dışında bir bitki uzmanı, falcı, tarihçiye ait evleri, bir taverna ve kuyum atölyesini görebilirsiniz. İçinizden eminim ki bu kadar küçük alanda nasıl yaşamışlar diye geçireceksiniz. Ha unutmadan girişte çok ilginç bir zırh ve kalkan koleksiyonu var, o da görülmeye değer.

3. Dalibor Kulesi (Dalibor Tower):

Dışarıdan bakınca ‘ne güzel yuvarlak bir kule’ diyebileceğimiz bu yer adını ilk mahkumundan alan bir zindan aslında. Hikayeye göre bu mahkum keman çalmayı öğrenerek hayatını kurtarıyor. Bir kısmı ziyarete açık olan kulede o dönem kullanılan korkunç işkence aletleri de sergileniyor.

4. Aziz George Bazilikası (St.George’s Basilica):

Kırmızı rengiyle dikkat çeken bu yapı iki yanındaki geometrik çan kuleleriyle gerçekten çok güzel. 920 yılında kurulan kilise, bir dönem kışla olarak kullanılmış. Çeklerin kurucusu olarak kabul edilen Aziz Vaclav’ın babasına ait mezar burada yer alıyor. Kiliseyi bir daha gezer miyim çok emin değilim ama bir konsere gelmek iyi bir fikir olabilir.

5.Eski Kraliyet Sarayı (Old Royal Palace):

Bohemya krallarına ev sahipliği yapmış olan saray, 9.-10. yy’da inşa edilmiş Sonrasında farklı dönemlerde (14.yy) eklemeler yapılmış ve geçirdiği büyük yangından sonra bazı kısımları yenilenmiş.

Tabii ki saraya girince bir dönem baloların ve mızrak dövüşlerinin yapıldığı ihtişamlı mimarisiyle Vladislav Salonu karşılıyor.

Birçok etkinliğin gerçekleştiği Vladislav Salonu

Burası dışında en çok ilgimi çeken yerler salona çıkan Süvari Merdivenleri (atların üstünde salona gelmek için), sarayın üst katında duvarlara işlenmiş sarayda çalışan katiplerin armaları ve 1618 yılında Protestan soylularının iki Katolik valiyi pencereden attıkları oda oldu (neyse ki yumuşak zemine düştükleri için sonu trajik bitmemiş).

6.Kutsal Haç Kilisesi (Chapel of the Holy Rood): 

Bu binada Aziz Vitus Katedrali Hazinesi yer alıyor. Ülkedeki en büyük kilise hazinesinde taç giyme törenleri veya ayinlerde kullanılan kıyafetler ve taçların yanı sıra Aziz Vaclav’ın kolunun altın bir modeli de yer alıyor. 

7.Aziz Vitus Katedrali (St.Vitus Cathedral): 

Şehrin sembollerinden biri olan bu büyüleyici gotik katedralin bulunduğu yere ilk olarak 926 yılında Přemyslid Hanedanlığı bir saray kilisesi yaptırıyor. Katedralin yapımı ise şehirdeki bugün gördüğümüz Karl Köprüsü,  Týn Kilisesi gibi muhteşem eserlerin yapıldığı Lüksemburg Hanedanlığı dönemine denk düşüyor. 1344 yılında inşasına başlanan katedral araya giren mezhep kavgaları (Husçu Savaşları) ve yangınlarla nedeniyle yaklaşık 600 senede tamamlanıyor. İnanılmaz! Bunu öğrendiğimde gerçekten çok şaşırmıştım.

Muhteşem detaylarıyla Aziz Vitus Katedrali

Katedralin içine girince insan büyüleniyor; benim tanımımla gotik yapılardaki ürkütücü şaşaa bir anda etrafınızı sarıveriyor. Giriş kısmı her zaman ücretsiz olarak ziyarete açık. Bilet ile gezilen kısımda ise Çek sanatçı Alfons Mucha’nın tasarladığı vitray pencereyi, kilise orgunu, 17.yy’da Prag’ın kuşbakışı görüntüsünün olduğu ahşap panoyu ve Çekler’in “İyi Kral” olarak andıkları Aziz Václav’ın mezarını görebilirsiniz.

Bir de katedralin yan tarafında üzerinde Son Yargı (The Last Judgement) mozaiği olan Altın Kapı’ya da görmeden gitmeyin.

BONUS 

Prag Kalesi’nin Yeni Saray (New Palace) olarak bilinen bölümleri bugün devlet ofisleri olarak kullanılıyor. Normalde kale turuna dahil olmayan bu kısımlar,  yılda iki kere yapılan Açık Kapı Günlerinde (Open Doors Day) ziyarete açılıyor. 

Kalenin bu odaları birçok ünlü sanatçı ve mimar tarafından tasarlanmış. Devlet başkanlarının davetler verdiği saray üç katlı bir yapı ve burada Başkanlık ofisleri, Prag Kalesinin yönetim ofisi ve kalenin arşiv bölümü yer alıyor. 

Prag Kalesi’ne nasıl gidilir?

1.) Malostranské Náměstí’den yukarı doğru yürümek ve sağdan Zámecká sokağına sapmak. Vee filmlerde de gördüğümüz meşhur merdivenlerden kaleye çıkmak.

2.) Malostranské Náměstí’den yukarı doğru dümdüz Nerudova sokağı boyunca harika evlerin arasından yürüyerek kaleye çıkmak.

3.) 22 nolu standart veya 23 nolu nostlajik tramvaya binip Pražský hrad durağında inmek, zaten kalabalığı takip etmek yeterli 🙂

4.) Bahar ve yaz aylarında yine 22 ve 23 nolu tramvaya binip kaleden bir önceki durak olan Královský letohrádek’te inip Kraliyet Bahçeleri’ne gitmek. Bu güzel bahçeden geçip kaleye varabilirsiniz.

Kraliyet Bahçeleri-Bir de hava güzelse 🙂

Prag Kalesi’ne giriş ücretleri

Bilet ücretleri için Prag Kalesi resmi web sitesine (link burada) bakabilirsiniz. Kalenin farklı alanları için üç ana kombine bilet satılıyor. Zamanınız çok kısıtlıysa aşağıda saydığım ücretsiz alanlar bir seçenek olabilir. Eğer zamanınız varsa Altın Yol’un olduğu bir bileti seçebilirsiniz. Bugün bir arkadaşım sorsa Circuit B’yi öneririm 🙂

Circuit A – Bilet fiyatı 350 CZK
Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Kalesi sergisi, Aziz George Bazilikası, Altın Yol ve Dalibor Kulesi, Rosenberg Sarayı (kale içinde Rosenberg ailesine ait küçük bir saray)

Circuit B – Bilet fiyatı 250 CZK
Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Aziz George Bazilikası, Altın Yol ve Dalibor Kulesi

Circuit C – Bilet fiyatı 350 CZK
Aziz Vitus Katedrali Hazineleri sergisi, Prag Kalesi Resim Galerisi

Prag Kalesi’nde Ücretsiz Neler Yapabilirsiniz?

1.) Bahar ve yaz aylarında kale bahçelerini gezebilirsiniz.

2.) Prag Kalesi’ne girerken nöbet tutan askerlerle hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

3.) Kalenin içindeki alanı ve Aziz Vitus katedralinin giriş kısmını ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

4.) Ana giriş kapısında saat başı nöbet değişimini izleyebilirsiniz.

5.) Kaleden orijinal Prag fotoğrafları çekebilir, şehrin ünlü yapılarını bulmaya çalışabilirsiniz.

Prag Kalesi’nde çektiğim görüntüler Youtube videosunda!

Bir sonraki yazıya kadar merakla kalın,

One-Day Wonder

Prag’ta günlük hayat nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın…

Prag Kalesi” üzerine 9 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s