Prag’ın en büyük sanat müzesinde bir gün! Ticaret Sarayı Fuarı

Müzeleri çok seven biri olarak ilk uzun yazımı yakınlarda gitme fırsatı bulduğum Prag Ulusal Galeri’ye ayırmak istedim.

Havanın kapalı olmasını fırsat bilerek Prag 7’de bulunan Ticaret Sarayı Fuarı’na (Veletržní Palác) gitmeye karar verdim. Burası için Ulusal Galeri’nin çağdaş sanatlar merkezi denilebilir. Ulusal Galeri’ye ait eserler bu bina haricinde 4 farklı noktada sergileniyor.

Önce Kahve

Ancak sabah mahmurluğunu üstümden atamadığım için ilk işim müzenin giriş katındaki Café Jedna’ya oturmak oldu. Kahveyle birlikte enerjimi toplayıp biletimi aldım ve müzenin en üst katına çıkan camdan asansöre bindim.

1-1
Müze girişinde bir eser

Müzede hem kalıcı hem de geçici sergiler yer alıyor. Şu an en üst katta geçici bir fotoğraf sergisi var;  400 ASA:Photographs. 7 Çek fotoğrafçı, Orta ve Doğu Avrupa’da yıllar içindeki dönüşümü izlemiş ve bu seriler ile belgesel fotoğrafçılığa olan ilgiyi arttırmayı amaçlamışlar. Serginin girişinde tüm eserleri büyük ekranlarda görmek çok etkileyiciydi.

2.-1jpg

Sergi 8 Eylül 2019’da sona eriyor. Roman düğünlerinden burlesk şovlara kadar farklı ortamlardan kareler görülebilir.

3-1
Her sanatçı için kutu şeklinde sergi bölümleri hazırlanmıştı

Bu bölümü gezdikten sonra şöyle bir şehir manzarasına bakıp alt katlara indim. Yeni sergi hazırlıkları olduğu için müzenin bazı kısımları açık değildi.

Sürekli Sergiler

İlki Çekoslovakya’nın 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle hazırlanmış (2018’de Prag’ta yapılan bir çok etkinlik gibi) ve 1918-1930 yıllarını kapsıyor. Hemen girişte Çekoslovakya’nın ilk devlet başkanı T.G. Masaryk’in heykelleri, ardından Josef Čapek, Václav Špála gibi yerel sanatçılar ve dünyaca ünlü Picasso, Monet, Gaugin gibi sanatçıların eserleri yer alıyor. O dönem Prag, Avrupa’nın sanat merkezlerinden biri olduğu için bu zenginliği yansıtmışlar.

_MG_5290

6-3.JPG

6-2
Bedřich Stefan-Girl Drinking Absinth, 1924

İkinci sergi 1930’lardan günümüze kadar Çek modern sanatı eserleri cam, heykel, karikatür, sahne yaratımı gibi farklı formlarda yer alıyor. Gezmesi epey eğlenceliydi, aklımın bir köşesinde olan Karel Nepraš’ın Büyük Dialog heykelini yakından görmek de ayrı bir keyif verdi.

IMG_5947
Karel Nepraš-Büyük Dialog, 1966

Sona Doğru

Buraya kadar 3,5 saat gezdikten sonra artık yorulduğumu hissettim, bir yandan da müzenin kapanış saati yaklaştığı için gelmişken görmemek olmaz diyerek büyük ölçek bir enstalasyon olan Wunderbild’in olduğu en alt kata indim. Bu eser Alman sanatçı Katherina Grosse’ye ait, bu binaya özel yapılmış ve gerçekten de baş döndürücüydü.

7
Katherina Grosse- Wunderbild

Prag’a turistik gezi yapmak istiyorsanız ve sanata merakınız varsa mutlaka Ticaret Sarayı Fuarı’na uğramanızı öneririm. Tramvay ile Prag merkezden 20-25 dk sürüyor. Tamamını gezmek benim hızımda 🙂 2-3 günü alır diye düşünüyorum. Ulusal Galeri’nin farklı bilet seçenekleri var, yıllık üyelik, 10 günlük giriş gibi, daha fazla bilgi almak isterseniz müzenin web sayfasına tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

One-Day Wonder

Prag’ta günlük hayat nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız Facebook ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz!

Prag’ın en büyük sanat müzesinde bir gün! Ticaret Sarayı Fuarı” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s