Prag Leica Galeri

For English click here.

Leica Gallery’e ilk kez bulutlu ve gri bir Pazar günü, Çekoslovakya’nın “normalleşme” dönemindeki günlük hayatını anlatan Josef Chuchma’nın “Cut-outs (of normalization)” fotoğraf sergisi için gittim. Aslında böyle günlerde evden pek çıkmak istemem ama serginin son günü olması ve yeni göç ettiğim ülkenin yakın geçmişindeki bu sürece tanıklık etme isteği beni yollara düşürdü.

Leica fotoğrafla ilgisi olsun olmasın herkesin bildiği bir marka. Almanya’da kurulan firma optik cihaz üretiminden yola çıkarak eskiden kullandığımız filmli 35 mm makinelerin atasını olan ilk kamera modelini 1914 yılında çıkarmış. Yüksek kaliteli ürünleri zamanla ünlü fotoğrafçıların vazgeçemediği bir efsane haline gelmiş. Şu linke tıkladığınızda dünyada ses getirmiş birçok fotoğrafın bu makinelerle çekilmiş olduğunu göreceksiniz.

Leica Galeri renkli binalarla uzayıp giden bir sokakta

Prag’taki Leica Gallery’e dönecek olursak, kapılarını 2002 yılında açan galeride ağırlıklı olarak Çek ve Slovak sanatçıların eserleri yer alıyor. Fotoğraf sanatına ilginiz varsa galerinin web sitesinden sürekli değişen sergilere bakabilirsiniz. Vaclav Meydanı’na yürüme mesafesindeki galerinin, tasarımı ile beni büyüleyen bir kitaplığı ve kitaplara bakarken birşeyler içebileceğiniz bir kafesi var.

Josef Chuchma’nın Cut-outs (of normalization) Sergisi

1968 yılının Ocak ayında Çekoslovakya’da başlayan özgürlük ve eşitlik hareketleri, Varşova Paktı’nın aynı yılın 21 Ağustos günü ülkeyi işgal etmesiyle sona ermiş. Bu dönemden sonra Kadife Devrimi’ne kadar olan zaman “normalleşme/normalizace” olarak adlandırılıyor. Tahmin ettiğimizin anlamın dışında, rejim baskısının arttığı ve reform hareketlerine katılmış olan siyasilerin veya halktan kişilerin sürgüne gönderildiği bir sürece girilmiş.

Galerinin sıcak bir havası var

Josef Chuchma’da tam bu noktada 1975-1985 yılları arasında günlük hayatı siyah beyaz fotoğraflarla belgelemiş. Sergide, yazlık bahçelerde oturan insanların, 1 Mayıs törenlerinin, antikacıların ve sokakta oynayan çocukların görüntülendiği kareler bir şekilde dönemin durgun havasını yansıtıyordu. Sanatçı, 1979 yılında düzenlenen bir gençlik konserlerinden çektiği fotoğraflarda ise gençliğin coşkusunun ve ümidin kaybolmadığını hissettirdi.

Chuchuma 16 yaşındayken, o zamanlar 79 yaşında olan dünyaca ünlü Çek fotoğrafçı Josef Sudek‘in portresini çekmiş. Sergideki en önemli eserlerden biri olan bu fotoğraf, bana göre Josef Chuchma’nın cesaretinin bir simgesi.

Ziyaretçilerin görüntü almasına izin verilmeyen bu sergiye umarım siz de bir gün denk gelirsiniz 🙂

“Keşke benim olsa” dediğim kitaplık

Galerinin çalışma saatleri ve güncel sergi bilgilerine https://www.lgp.cz/en.html adresinden ulaşabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda yolun karşısına geçip binanın harika süslemelerine bakmayı unutmayın 🙂

Bir sonraki yazıya kadar merakla kalın,

One-Day Wonder

Prag’ta günlük hayat nasıl geçiyor diye merak ediyorsanız Facebook ve Instagram hesaplarımı takip etmeyi unutmayın…

Prag Leica Galeri” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s